Labas rytas!

Sveikinuos su jumis šioje rubrikoje jau ketvirtą kartą, o tai reiškia, kad nuo pasižadėjimo rašyti verslo tema kiekvieną pirmadienį, praėjo ne mažiau 22 dienų ir tikėtina peržengiau tą minimalią ribą, apie kurią kalba specialistai – jog po 21 dienų reguliariai kartojamas veiksmas tampa įpročiu 🙂 tikiuos, kad ir mano atveju tai bus tiesa, o tuo tarpu šiandien noriu atsakyti į dar vieną man užduotą sekėjos klausimą: “Iš kur semiatės idėjų verslo plėtrai ir receptams?”.

Pirmiausia, manau, kad idėjos kyla iš aplinkos ir kūrybiško požiūrio į gyvenimą bei pasaulį, kuriame gyvename. Vienos per LRT rodomos laidos vinjetėje nuolat kartojama: “Mes gimstame kūrybingi, o nekūrybingumo esame išmokomi”. Pritariu šiam teiginiui, nes visuomenės, religijų, politinių sistemų nuostatos sukuria tam tikras ribas, į kurias žmonės yra įspraudžiami, kas bendros tvarkos vardan yra gerai, tačiau kūrybingumui gali ir pakenkti. Kai kurios taisyklės apriboja minčių laisvę, polekį, tačiau esu įsitikinusi, jog norint, ir jį susigrąžinti tikrai galima! Tad šiandien pasidalinsiu savo mintimis kaip tai padaryti 😉

Taigi, kas yra kūrybingumas?

J. Russell Lowell jį apibūdina kaip gebėjimą “ne ką nors atrasti, o ką nors sukurti iš to, kas atrasta”. Panašiai ir mano veikloje – tikiu, jog ateityje bus daugybė rinkoje pristatytų naujovių, bet daugumos jų pagrindas yra tai, kas jau kažkada buvo sugalvota. Klausimas yra, kaip tie dalykai buvo interpretuoti, perdaryti, kaip jiems buvo suteikta savitumo. Aš irgi savo desertuose naudoju daugumai puikiai pažįstamus ingredientus, tačiau nebijau įdomesnių skonių derinių, darbo su tekstūromis, formomis ir alternatyvių produktų panaudojimo, pvz. kvietinius miltus pakeisti riešutų, avižų ar grikių miltais.

Visgi iš kur kyla pirminė mintis padaryti tai, ko kiti dar nepadarė? Štai kokie veiksmai, mano akimis, išties padeda būti labiau atviriems naujoviems, mintims ir idėjoms, o tuo pačiu ir pažadinti kartais šiek tiek prislopintą kūrybingumą:

 1. KEISKITE APLINKĄ arba kasdienės APLINKOS TVARKĄ!
  Jei kasdien keliatės 6 val., kurią nors dieną atsikelkite 5 val. Jei visada pirmiausia išgeriate kavos puodelį, kartą rytą pradėkite nuo daržovių ar vaisių kokteilio. Jei kasdien važiuojate į darbą tuo pačiu kelių, o parduotuvėje judate ta pačia trajektorija, šiandien sąmoningai pasirinkite kitą! Esu įsitikinusi, jog pastebėsite naujus dalykus, o smegenys tarsi atsigaus nuo pernelyg užsitęsusio miego ir tikėtina pradės dirbti sparčiau!
  Pavyzdžiui, aš stengiuos įvesti į savo kasdienybę tam tikras taisykles, kad atstatyčiau balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, kad mano produktyvumas būtų maksimalus, o kiekviena minutė išnaudota tinkamai, tačiau praktiškai niekada neturiu vienodų dienų – nuolat judu ir kartais sąmoningai pasirenku vis kitą darbo vietą prie kompiuterio, nes kitaip pavargstu ir jaučiu, jog malonumas dirbti bei produktyvumas gerokai sumažėja.
 2. BŪKITE ŽINGEIDŪS ir ypač savo mylimiausioje srityje.
  Vieni tai mėgsta vadinti “profesine liga”, kiti dar kaip nors, tačiau man atrodo visiškai normalu turėti “užaštrintą” akį patinkantiems dalykams. Tuomet vaikščiodami po miestą atkreipsite dėmesį ne tik į vitrinas, bet ir kaip jose išdėstyti daiktai, ne tik į tai, kokie ten daiktai, bet ir koks jų kiekis, kokios formos, spalvos ir kiti niuansai. Kai grįšite namo, turėdami laisvą akimirką, tikrai su malonumu perskaitysite bent vieną straipsnį iš jūsų srities arba panaršysite Pintereste, ieškodami įkvėpimo iš nuotraukų, kurios asocijuojasi su jūsų darbu, produktu ar paslauga.
  Aš nuolat taip darau ir vertinu tai kaip vieną stipriausių įkvėpimo šaltinių!
 3. BENDRAUKITE, KLAUSYKITE ir GIRDĖKITE.
  Labai dažnai genialios idėjos tiesiog sklando ore! Jos gali kilti geriant rytinę kavą su kolektyvu, kalbant su drauge apie jos teigiamą ar neigiamą patirtį atostogų metu, patiems keliaujant ir susipažįstant su naujais žmonėmis bei jų kultūra. Svarbiausia išties dalyvauti toje akimirkoje, išties įsitraukti, išgirsti ir pajausti. Tai labai vertinga ne tik verslo ir idėjų generavimo srityje 😉
 4. NENURAŠYKITE IŠ PIRMO ŽVILGSNIO KEISTŲ IDĖJŲ.
  Visos idėjos yra labai vertingos – tai vienas didžiausių kiekvieno žmogaus bei verslo turtų, leidžiantis pasiekti bene bet kokių tikslų. Labai sveika visas idėjas užsirašyti ir tas, kurios kol kas atrodo nereikalingos, atidėti vėlesniam laikui, o toms, kurios labiausiai “kabina”, suteikti prioritetą ir jas vystyti. Įgyvendinus vienas, būtinai ateis laikas ir kitoms!
 5. PASIDALINKITE SAVO IDĖJOMIS SU KOMANDA/ŽMONĖMIS, KURIAIS PASITIKITE.
  Aš asmeniškai visuomet dalinuos naujo produkto idėja su savo darbuotojomis ir šeima. Man labai svarbu tai, kad vieni jų ~10 metų jaunesni už mane, kiti – vyresni. Vieni turi tik sutuoktinį, o kiti – vaiką ir ne vieną. Vieni dar tik ieško savo gyvenimo kelio ir daugiau laiko praleidžia su draugais, o kiti – džiaugiasi nusistovėjusiu gyvenimu su vaikais ir anūkais. Kiekvieno žmogaus socialinis bagažas yra kitoks, todėl kiekviena išgirsta nuomonė yra įdomi ir svarbi! Tai padeda mokytis bei tobulėti pačiam, o ir pažvelgti į savo produktą/paslaugą įvairiapusiškai. Vienoje knygoje perskaičiau puikią, visą tai apibendrinančią mintį: “Kūrybiškumas klesti, kai į tą patį dalyką žvelgiamą iš įvairių perspektyvų” 😉
 6. BANDYKITE.
  Kiekviena idėja verta būti išbandyta. Pamėginkite kai kurias įgyvendinti, apjungti kelias ir pan. Kol nesuteiksite joms galimybės, nebūsite iki galo tikri, jog ji verta ar neverta jūsų dėmesio, kad pasiteisins arba ne.
 7. ANALIZUOKITE SAVO NEVYKUSIUS BANDYMUS.
  Apmąstykite, ką galėtumėte padaryti kitaip ir kokias išvadas išsinešti iš nevykusio bandymo. Kaip sako J. C. Maxwell: “Vertingos idėjos dažnai būna tiesiog pertvarkytos nepavykusios mintys”.
 8. KURKITE IR BŪKITE KŪRYBINGI. NESUSTOKITE KAD IR KIEK KARTŲ TEKTŲ SUKLYSTI!
  Nuo tos dienos, kai pradėjau kurti “Liu Patty” desertinės produktus, jų buvo dešimtys ir daugiau. Negalvokite, kad visi pasiteisino ir kad visos mano idėjos buvo geros! Su laiku pradėjau kurti tarsi atsarginius produktus arba labiau eksperimentinius ir stebėti, kaip į juos reaguoja žmonės. Vieniems receptams jau maždaug 6 metai ir tikrai neįsivaizduoju, kaip atrodytų asortimentas be desertų pagamintų pagal juos, o kiti jau po poros mėnesių buvo pakeisti arba tiesiog nepastebimai išimti iš katalogo bei vitrinų.

Viliuos, jog bent dalis jums bus naudinga ar/ir įdomi 😉 beje, ar žinote kaip gimė mūsų pastarasis produktas – sveikuoliškas batonėlis gabaLIUkas? O gi žinojau su kuo nors ir darbo metu susitikti, papliurpti neįpareigojančioje aplinkoje ir išgerti kavos puodelį, kurio jaučiau, kad gyvybiškai trūksta galingam įkvėpimui 😉 Ačiū mano Gabijai už tai, kad reikiamu metu visuomet yra šalia!!! :)* (1, 3, 5 ir 6 punktas).

Apibendrinant, labai svarbu gyvenimą gyventi pilna koja! Ir dar kartelį primenu:

 • Kartais kasdienybės rutiną reikia sąmoningai pakeisti, kad smegenys nustotų elgtis automatiškai ir pradėtų generuoti kažką naują.
 • Nereikia gėdytis, kad net laisvadienį ar poilsinėje kelionėje atkreipiate dėmesį į tai, kas susiję su jūsų aistra – būtent tuomet kelionės, nauji kraštai, žmonės ir net programėlės telefone atsiskleidžia kaip puikiausi įkvėpimo šaltiniai (man ne kartą buvo taip, kad pamačiau Pinterest nuotrauką ir pagal ten pamatytą spalvų derinį, atitinkamai parinkdama produktus sukūriau desertą).
 • Nuoširdžiai bendraukite su žmonėmis, jų klausykitės ir GIRDĖKITE. Tai sutvirtina santykius ir tuo pačiu leidžia pagauti idėjas, kurios dažnai tiesiog sklando ore!
 • Genialios idėjos iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kvailos, bet neskubėkite jų nurašyti! Prieš tai padarydami, pabandykite jomis pasidalinti su kitais.
 • Visos idėjos vertos dėmesio, tik vienoms turi ateiti savas laikas, kitas reikia tobulinti, apjungti ar kitaip pavystyti. Duokite šansą kiekvienai jų ir būtinai užsirašykite!
 • Vietoj to, kad nusimintumėte, analizuokite savo nevykusius bandymus. Tikėtina ten irgi atrasite ne vieną atsakymą ir būsite vienu žingsniu arčiau tobulo varianto.
 • Nebijokite, kurkite ir nenustokite!

Na, o jums kokiomis sąlygomis gimsta idėjos? Arba kokias sąlygas susikuriate, kad jos gimtų? Būtų labai smalsu sužinoti, tad drąsiai rašykite komentaruose arba siųskite man el. laišką paštu liucina.rimgaile@gmail.com!

Gražaus pirmadienio ryto,

Jūsų Liu 🙂