Draugė pasidalino su manimi, kad turi giminaitę, kepančią išties puikius keksiukus. Jai tai labai patinka,o ir reikia pripažinti, jog pavyksta daryti gerai, todėl ji rimtai svarsto galimybę išeiti iš dabar turimo samdomo darbo ir kepti gardžiuosius desertus pagal užsakymus, t.y. paversti savo mylimą hobi darbu bei pajamų šaltiniu. Žingsnis neeilinis, reikalaujantis apmąstymų, ryžto ir drąsos. Normalu, kad kyla klausimų – ar verta, ar pavyks, ar ne per didelė rizika ir tt., ir pan.

Kadangi pati savo saldumynų verslą – “Liu Patty desertinę” pradėjau vystyti nuo nulio, kepdama keksiukus nuomojamo buto orkaitėje su perdegusia lempute, ne kartą esu sulaukusi prašymo patarti, ką daryti arba kaip geriau įsivertinti bei priimti sprendimą. Dėl to šiandien pabandysiu surašyti ne vadovėliais grįstas, o grynai per mano patirtį išjaustas ir į galvą ateinančias mintis:

  1. Pastaruoju metu vis girdžiu, kad apie tokius planus svarstančios moterys neturi šeimos, ypač vyro palaikymo. Dėl to siūlau rimtai apsvarstyti, ar turėsite tiek vidinės stiprybės, kad ne tik pakeltumėte nuosavo verslo iššūkius, bet ir atlaikytumėte įtampą namuose. Darbas yra darbas, jis reikalauja atsidavimo, laiko ir energijos, todėl jos reikės atiduoti nemažai, ypač pradžioje. Dažniausiai grįžusios namo norime atsipalaiduoti, jaustis kaip ramybės uoste, o ne karo lauke, tad pagalvokite, ar turite užtektinai motyvacijos bei stiprybės atsilaikyti prieš viską (Negąsdinu! Vienoms tai gali būti ganėtinai paprasta, bet toms, kurios linkusios viską nuspalvinti pernelyg ryškia rožine spalva, verta pagalvoti apie kitokius scenarijus);
  2. Jei neturite palaikymo, galbūt Jūsų idėja išties skamba pernelyg svajingai? Neskubėkite jautriai reaguoti į artimųjų dvejones bei klausimus – įsiklausykite į juos ir pasistenkite ramiai į visus atsakyti arba rasti atsakymus, kurių kol kas neturite. Kartais tie, kas emociškai nesusiję su Jūsų idėja, pagalvoja apie labai praktiškus ir tuo pačiu teisingus dalykus. Juos verta apgalvoti, apsirašyti ir suplanuoti, kad “svajuko dramblionės” taptų realia verslo idėja, kuriai lemta sėkmingai užaugti ir peraugti į puikų verslą;
  3. Maitinimo verslas tikrai gali būti pelningas! Esminis klausimas – koks Jūsų nusiteikimas dėl grąžos, kurią jis Jums turėtų atnešti? Ar Jums užteks uždirbti tiek, kiek samdomame darbe? Pvz. 800-1000 eur. Ar pradedate jį tam, kad sukurtumėte tinklą, samdytumėte žmones, kurtumėte darbo vietas ir kasmet išsimokėtumėte dividendus?
  4. To pasekoje pagalvokite, kaip įsivaizduojate save po 5 ar 10 metų? Ar priimsite tik tiek užsakymų, kiek galite apriepti pati (pats) ir tai bus Jūsų pajamų lubos, ar visgi norite augti, gauti vis daugiau užsakymų, kuriems įvykdyti reikės didesnės komandos? Pvz. įsivaizduokite, kad Coca-Cola užsako iš Jūsų 3000-5000 meduolių, kuriuos reikia pagaminti per savaitę. Vienam tai padaryti Jūsų nedidelėse gamybinėse patalpose fiziškai neįmanoma. Kuris sprendimas Jums priimtinesnis – apsiimti tik tiek, kiek galite padaryti pati (pats), todėl atsisakote šio užsakymo, ar nepraleisti galimybės įgyvendinti projektą, kuris šiai dienai atrodo įspūdingas, gal net neįmanomas, išsvajotas?

Manau, kad pradžiai pilnai užtektų ir tiek 🙂 visi kiti dalykai apie investicijas, rizikas, komandos atrankas, pačią verslo idėją, jos pozicionavimą, išskirtinumą ir komunikacija – tai labai plačios temos kitiems kartams. Nemažai jų jau esu palietusi savo įrašuose, todėl kviečiu paskaityti:

PIRMADIENIAI APIE VERSLĄ #7: nuo ko pradėti savo verslą? Svarbiausi žingsniai ir jų eiliškumas.

PIRMADIENIAI APIE VERSLĄ #8: 5 MUST KNOW PRIEŠ PRADEDANT NUOSAVĄ VERSLĄ

PIRMADIENIAI APIE VERSLĄ #10: UNIKALUS VERTĖS PASIŪLYMAS – KOKS TAVO KONKURENCINIS PRANAŠUMAS?

PIRMADIENIAI APIE VERSLĄ #15: Kaip pritraukti klientų verslo pradžioje?

ir dar 20 kitų toje pačioje rubrikoje 😉

Turėti mylimą veiklą, dėl kurios gali net neskaičiuoti darbo valandų, daryti su didele aistra ir atsidavimu yra nuostabu! Labai palaikau kiekvieną norinčią tai turėti, todėl tikiuosi, kad šie punktai paskatins Jus pagalvoti ir atrasti rūpimus atsakymus, kurie galiausiai padės priimti atitinkamus sprendimus 😉

 

Su meile ir šypsena,

Jūsų Liu

Šių rudeniškai spalvotų nuotraukų autorė – Alla Budrienė (www.allaprema.com).